27.11.2014

Bursa Balat Lions Kulübü öncülüğünde Bursa Bisiklet ve Doğayı Sevenler Derneği tarafından Bursa E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na 5 adet bisiklet hediye edildi. Cezaevinde bulunan çocuk hükümlü/tutuklular tarafından kurumun uygun göreceği zamanlarda kullanılacak olan bisikletler çocuk mahkûmlarda büyük sevinç yarattı. Kurum halı sahasında çocuklarla bir araya gelen bisiklet ve doğayı sevenler derneği çocuklarla bir müddet sohbet ederek kendileri hakkında kısa bir bilgi verdi.
Dernek başkanı Ertan Ayçetin sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumları olarak çocukların cezaevlerine düşmesine neden olan etkenlerin ortadan kaldırılması için mücadele etmeleri gerektiğini ifade ederek, çocuk hükümlü/tutukluların cezaevinden çıktıktan sonra derneklerine müracaat etmeleri durumunda sosyal imkanlarından faydalanabileceklerini ve kendilerinin dernek olarak her türlü yardıma hazır olacaklarını belirtti. Dernek başkan yardımcısı Raban Karasu; bu uygulamanın yaygınlaşması için rol model olmak istediklerini ve daha fazla bisiklet bağışında bulunabileceklerini, temel amaçlarının bisiklet kültürünü oluşturabilmek ve bir köprü vazifesi görmek olduğunu ifade etti.
Çocuklarla hatıra fotoğrafı çektiren heyet daha sonra fırın atölyesi, kapalı spor salonu, resim sınıfı ve hobi atölyesinde incelemelerde bulunduktan sonra cezaevinde annelerinin yanında kalan çocukları ziyaret etmek için kurum kreşine geldi. Bursa Balat Lions Kulübü Toplantı Yönetmeni Dr.Hasan Farabi Onar ve kulüp üyeleri kreşte Oyun Evi kurarak çocuklara oyuncak hediye etti. Anneler çocuklarına getirdikleri hediyelerden ötürü Bursa Balat Lions Kulübüne teşekkür etti.
Bursa Balat Lions Kulübü Toplantı Yönetmeni Dr.Hasan Farabi Onar; cezaevinde hükümlü/tutuklulara katkı sağlayacak bu tür faaliyetlere vesile oldukları için çok mutlu olduklarını ve kulüp olarak her türlü desteği vermeğe devam edeceklerini ifade etti.
Kurum Müdürü Sabri Karataş hediye edilen bisikletler için Bursa Bisiklet ve Doğayı Sevenler Derneğine ve böyle bir çalışmaya vesile olan Bursa Balat Lions Kulübü Toplantı Yönetmeni Dr.Hasan Farabi Onar’a teşekkür ederek; ister cezaevinde olsun ister sosyal hayatta olsun çocukların eğitimi için sivil toplum kuruluşlarının çok büyük bir pay sahibi olduklarını ifade etti.