Bursa’da 150 bisikletçi, bisiklet kazalarını ve ölümlerini protesto etmek için pedal çevirdi. Bisikletleriyle birlikte Atatürk Anıtı önüne yatarak eylem yapan Yeşil Pedal Bisiklet Derneği ve Bursa Bisiklet ve Doğayı Sevenler Derneği üyeleri, bisiklet sürücülerinin de otomobil sürücüleri ile aynı hakka sahip olduğunu belirtti.

Bursa’da  150 bisikletçi, bisiklet kazalarını ve ölümlerini protesto etmek için pedal çevirdi. Bisikletleriyle birlikte Atatürk Anıtı önüne yatarak eylem yapan Yeşil Pedal Bisiklet Derneği ve Bursa Bisiklet ve Doğayı Sevenler Derneği üyeleri, bisiklet sürücülerinin de otomobil sürücüleri ile aynı hakka sahip olduğunu belirtti.

İnegöl İlçesi’nde geçen 10 Ağustos gecesi meydana gelen trafik kazasında, bisikletli arkadaş grubuyla İznik ilçesini gezdikten sonra Eskişehir’e dönen Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi öğrencisi 26 yaşındaki Tolga Beyenir, arkadan gelen otomobilin çarpması sonucu olay yerinde yaşamını yitirdi. Aynı kazada iki arkadaşı da yaralandı.

Olayı protesto eden Bursalı bisiklet sürücüleri, Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’nda Heykel Atatürk Anıtı’na kadar bugün pedal çevirdi. 150 bisikletçinin katıldığı eylemde bazı sürücüler çocukları ile birlikte yer aldı. Anıt önünde basın açıklaması yapan Yeşil Pedal Bisiklet Derneği Başkanı Ertan Güler ve Bursa Bisiklet ve Doğayı Sevenler Derneği Başkanı Ertan Ayçetin, son bir ay içinde 4 bisikletçi arkadaşlarının kazada yaşamını yitirdiğini söyledi. Ertan Güler, Türkiye’de her yıl yaklaşık 3 bin 500 bisikletli trafik kazası yaşandığını ve 100’e yakın kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Karayolları Trafik Kanununa göre bisiklet yolu olmayan karayollarında otomobillerin bisiklete karşı üstünlüğü bulunmadığını kaydeden Güler, “En sağ şeritte iki bisikletlinin yan yana gidebilmesi yasal bir haktır. Tüm vatandaşlarımızı birbirimizin yaşam hakkına saygı duymaya davet ediyorum” dedi.

Ertan Ayçetin de, motorlu araç sürücülerinden, kendi sevdiklerinin de bisikletle trafiğe çıkabileceğini düşünerek empati kurmasını istedi.

Basın açıklamasının ardından bisikletçiler anıt önüne bisikletleriyle birlikte yatarak ölümleri protesto ettiler. Daha sonra Heykel’den Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’na geri döndü.