Bursa’da 1897 yılında Ahmet Tevfik önderliğinde gerçekleştirilen bisiklet gezisini yaşatmak ve toplumlara sevdirmek amacıyla Bursa Bisiklet ve Doğayı Sevenler Derneği’nin (BUBİDOSD) 4 yıl önce başlattığı ve geleneksel hale getirdiği “Bisikletle Yüzyıllık Macera” için bu yıl 130 bisikletçi Bursa’da buluşarak Mudanya’ya doğru gece yarısı pedal çevirip Mudanya Demirhane mevkiinde bulunan dolgu alanına gelerek burada kurdukları birer ve ikişer kişilik çadırlarda geceyi dinlenerek geçirdiler.

Sabah Mudanya Eski Tren İstasyonu Sosyal Tesislerinde Mudanya belediyesi tarafından sabah kahvaltısı verildi. İskele meydanında Atatürk anıtında düzenlenen törenden sonra verilen startla yola çıktılar.

Aralarında 20’si Hollanda’dan, 10’u İngiltere’den gelen toplam 130 bisikletçinin katıldığı yüzyıllık macera turunun startı Mudanya belediye başkan yardımcısı Akif Altıncan, Mudanya belediyesi Kültür ve Sosyal işler müdürü Gülşen Dağlı, Mudanya ilçe milli eğitim müdürü Harun Sagun ve Mudanya ilçe spor ve gençlik hizmetleri müdürü Tahir Yılmaz tarafından Mudanya’dan verildi. Nilüfer Belediyesi, Nilüfer Kent Konseyi ve çok sayıda kurum ve kuruluşun desteğiyle düzenlenen turun bugünkü ilk etap ayağına Mudanya Belediyesi ev sahipliği yaptı. Pedal severler 3 günde 260 kilometrelik yolu kat etmek üzere Mudanya İskele Meydanı’ndan start aldı.

BUBİDOSD yönetim kurulu başkanı Ertan Ayçetin tarafından yapılan açış konuşmasında bu yıl 4. geleneksel bisiklet turunda yine Mudanya da buluştuk, Mudanya belediye başkanı Hasan Aktürk ve belediye kültür ve sosyal işler müdürlüğünün konukları olarak bugün bir kez daha Mudanya da bir araya geldik. 3 gün boyunca kazasız belasız bir bisiklet turundan sonra Mudanya da bir araya gelerek burada düzenlenecek olan törenle 4. cü geleneksel bisiklet turuna son nokta konacak” dedi.

Törene katılan Mudanya Belediye Başkan Yardımcısı Akif Altıncan,” Bu yıl 4. cü geleneksel bisiklet turuna katılan tüm bisiklet severlere ve bu organizasyona destek veren herkese teşekkür ediyorum. Bisikletin dünyanın tek en çevreci ulaşım aracı olduğu bilmemiz lazım. Mudanya belediyesi olarak bizler her zaman bu tür önemli organizasyonlarda ki yerimizi alarak desteğimizi vereceğiz. Bu konuda Mudanya belediye başkanımız Hasan Aktürk sporun her türüne destekleri her zaman devam etmektedir. Bundan sonra da aynı şekilde devam edecek, sizlere sağlıklı pedal çevirmeniz ve 3 cü gün sonunda ilçemize geri dönmenizi diliyorum” dedi.

Mudanya belediye başkanı Hasan Aktürk’ te açıklamasında,”Bu yıl 4 cü kez Mudanya da ağırladığımız bisiklet ve çevre dostlarına Mudanya’mızın her zaman kapılarının açık olduğunu belirtmek isterim. Böylesine önemli organizasyonlarda belediye olarak her zaman yer alacağımızı ve destek vereceğimizi belirtmek isterim, hepinize sağlık dolu günler dilerim” dedi. Bisikletçilere Türkiye’nin ilk elektrikli ve çevreci otomobili Renault Fluence Z.E’nin yanı sıra Mudanya ve Nilüfer belediyelerinin arama kurtarma ekipleriyle ilçe emniyet müdürlüğü trafik ekipleri eskortluk yaptılar. Bisikletçiler turu, Mudanya Işıklı köyü istikametinde bulunan eski demir yolu hattını takip edip Bademli den geçerek Mudanya yolu üzerinden Bursa Hürriyet mahallesi ve buradan Gürsü-Kestel hattı izlenerek yollarına devam edecek olan bisikletliler İnegöl hattından Yenişehir e ve İznik ten Gemliğe varacaklar ve deniz yolunu kullanarak Mudanya’ya varacaklar ve turu tamamlamış olacaklar.